2012-2013 Academic

Year

Participant LAI BORIS J T (5F)
Prize Medal
Participant CHEUNG HIU YING (5C)
Prize Medal

Biology

Participant Prize
Cheung Hiu Ying (5C) Medal
Chan Huen Yan (5D) High Distinction
Lo Kai Fung (5C) High Distinction
Mui Siu Yan (5F) High Distinction
Tse Cheuk Hei (5C) High Distinction
Tse Hei Man (5C) High Distinction
Chan Wing Lam (5C) Distinction
Ip Pak Yin (5C) Distinction
To Yin Yu (5D) Distinction
Yeung Chi Ho (5C) Distinction

Chemistry

Participant Prize
CHAN HUEN YAN (5D) High Distinction
CHAN ZHAO CONG (5E) Medal
LAI BORIS J T (5F) Medal
LEUNG LING CHUNG (5E) High Distinction
TAM HOI MAN (5C) High Distinction
TSE CHEUK HEI (5C) High Distinction
YEUNG CHI HO (5C) Distinction

Mathematics

Participant Prize
CHAN ZHAO CONG (5E) High Distinction
LAI BORIS J T (5F) High Distinction
LO KAI FUNG (5C) Distinction
TAM HOI MAN (5C) Distinction
TAM KENDREW LONG HANG (5F) Distinction
TSE CHEUK HEI (5C) Distinction
YEUNG CHI HO (5C) High Distinction

Physics

Participant Prize
KWONG TZE HO (5D) High Distinction
LAI BORIS J T (5F) Medal
TAM KENDREW LONG HANG (5F) High Distinction
CHAN ZHAO CONG (5E) High Distinction
LEUNG LING CHUNG (5E) High Distinction
NG CHEUK YIN (5F) High Distinction
YU HO TING (5D) Distinction
POON CHIK KI JACKY (5C) Distinction
TSE HEI MAN (5C) High Distinction
YEUNG CHI HO (5C) Distinction
Participant CHAN LOK YIN (1A)
LUI SIU HIN ALVIN (2C)
Prize First Class Honour Certificate
Participant CHAN HIU YEE HAYLEY (1B)
LEUNG HEI TUNG (1B)
SO WAI HO (1C)
SO YUI KAN (1C)
LO CHING YAN CHARITY (2C)
Prize Third Class Honour Certificate
Participant HUI KA HO (3A)
ZOU QINGYU (3A)
Prize Merit
Participant: CHAN LOK YIN (1A)
HUI KA HO (3A)
LI YUEN HO (3A)
Prize: Gold Prize
Participant: LAM CHING MAN (2B)
LEE WAI CHAU (2B)
WONG LOK YI (3A)
ZOU QINGYU (3A)
Prize: Silver Prize
Participant: SO WAI HO (1C)
SO YUI KAN (1C)
CHAN TSAN YIN (2A)
Prize: Bronze Prize
Participant: HUI KA HO (3A)
LI YUEN HO (3A)
Prize: Second Class Honour Certificate
Participant: ZOU QINGYU (3A)
WONG LOK YI (3A)
Prize: Third Class Honour Certificate
Participant Prize
ZOU QINGYU (3A) Medal & Distinction
CHENG HO MAN (3D) Medal & Distinction
TSANG WANG FUNG (4B) Medal & Distinction
KWONG TZE HO (5D) Medal & Distinction
Participant Prize
LAM CHIN FUNG (3C) Distinction
HUI KA HO (3A) Distinction
LI YUEN HO (3A) Distinction
CHENG CHUN LAM (3B) Distinction
LI CHI HEI (3A) Distinction
LI CHI KAN (3A) Distinction
WONG LOK YI (3A) Distinction
NG MINH MAN (3A) Distinction
LAM CHING YEE (3B) Distinction
CHIU HOI CHUN (3B) Distinction
KWAN ANDERS CHI CHUN (4B) Distinction
NG HOI FUNG (4B) Distinction
YEUNG YU CHING (4A) Distinction
WONG TSZ LONG (4D) Distinction
LEE CHUN HONG (4A) Distinction
TSUI KOON CHOW (4G) Distinction
LAI BORIS J T (5F) Distinction
CHAN ZHAO CONG (5E) Distinction
CHENG WAI YIU (5F) Distinction
LEUNG LING CHUNG (5E) Distinction
YU HO TING (5D) Distinction
TAM KENDREW LONG HANG (5F) Distinction
MAK CHUN HANG (5E) Distinction
TAM HOI MAN (5C) Distinction
TSE HEUNG CHING (5C) Distinction
CHIU SAN FUNG (5F) Distinction
NUN SHING HIM (5E) Distinction
Participant Prize
Chung Shun Yi (1A) Outstanding Performer and Outstanding Performance
Heung Tsoi Shuen (1A) Outstanding Performance
Ku Lok Lam (1A) Outstanding Performance
Ma Kwan Ting (1A) Outstanding Performance
Koun Hong Ni (1B) Outstanding Performance
Lam Hei Man (1B) Outstanding Performance
Lee Hoi Ying (1B) Outstanding Performance
Chan Sze Ching (1C) Outstanding Performance
Tam Rainbow (1C) Outstanding Performance
Pang Chak Lam (1D) Outstanding Performance
NG TSZ YING (2B) Outstanding Performance
NGAN YAN PING (2E) Outstanding Performance
FUNG HO CHI (3C) Outstanding Performance
LEE LOK YIN (3F) Outstanding Performance
MO KA LUN (4A) Outstanding Performance
HONG CHI KEI (4B) Outstanding Performance
Participant Prize
IP KOK YI TORI (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2
CHEUNG HUEN TING (2D) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2
CHU WING (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
LAW WING TUNG (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
SIT YAN YU (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
PO CHEUK WING (2B) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
TSANG NOK YI (2B) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
TUNG CHEUK HANG CLARA (2B) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
YEUNG KA KI (2B) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
HO CHIU LONG (2C) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
HUANG CHIN YUET NICOLE (2C) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
LAU KA YIU (2C) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
LO CHING YAN CHARITY (2C) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
WONG TING YAN (2C) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Merit)
LAM SZE YAN (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Proficiency)
WAI WING YAN (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Proficiency)
LEE CHING HEI (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Second)
SZE YEE LAM (2A) Dramatic Duologue Secondary 1 and 2 (Second)
CHIU HOI CHUN (3B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
LEE CHEUK MAN (3B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
LEUNG YUI LONG (3B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
MO KA LUN (4A) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
CHENG SZE WING SOPHIE (4F) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
HON TSZ WING STEFANIE (4G) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
LAI LAI YING (4G) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
WONG WING LAM (4G) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Merit)
WONG LOK YI (3A) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
CHUI SEA TSAI NIKKI (3B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
LEE SUM YI ANGEL (3B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
LEE WAN YAN (3B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
CHAN SIU CHING (4B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
LEUNG YI TING (4B) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
SO OI YU (4E) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
TANG YEUK HANG (4E) Dramatic Duologue Secondary 3 and 4 (Proficiency)
TAM HOI MAN (5C) Dramatic Duologue Secondary 5 and 6 (Merit)
WONG CHING NGAR (5C) Dramatic Duologue Secondary 5 and 6 (Merit)
LEE HONG LAM (5C) Dramatic Duologue Secondary 5 and 6 (Merit)
LAI TIM YAN (5D) Dramatic Duologue Secondary 5 and 6 (Merit)
LUI PUI LAM CHRISTY (5D) Dramatic Duologue Secondary 5 and 6 (Merit)
LEUNG LING CHUNG (5E) Dramatic Duologue Secondary 5 and 6 (Merit)
Winnington-Ingram Theo (1B) Public Speaking Solo Secondary 1 and 2 (Merit)
CHAN YING YI (5D) Public Speaking Solo Secondary 5 (Merit)
CHAN CHI YAN (5D) Public Speaking Solo Secondary 5 (Second)
Chen Cheuk Yin (1A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Boys (First)
Winnington-Ingram Theo (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Boys (Merit)
So Yui Kan (1C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Boys (Merit)
Wong Ming Yui Lucas (1C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Boys (Merit)
Cheung Chi Hin (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Boys (Third)
Lam Hei Man (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Lee Hoi Ying (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Leung Hei Tung (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Ma Pak Yin (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Mak Hoi Tung (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Pang Yui Man (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Kong Yuen Ching (1C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Shum Yuen Lam (1C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Szeto Hiu Yuet (1C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Au Tsz Ching (1D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Chong Wing Tung (1D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
TSANG PUI WING (1D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Chan Lok Yung (1E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Cheung Nga Man (1E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Merit)
Choi Wan Chi (1A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Proficiency)
Kwok Yeuk Nam (1A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Proficiency)
Pang Yu Hing (1A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Proficiency)
Choy Chi Ying (1D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Proficiency)
So Ka Ying (1B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Second)
Law Yuet Tung Phoebe (1C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Second)
Law Yu Tung Matea (1D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 1 Girls (Third)
SUN TIN LONG (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys
NG CHI TING (2A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
HUI CHUN FUI (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
KWAN HOI FUNG (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
LAU TAK HIM (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
LEE WAI CHAU (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
CHEUNG KA KIT (2C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
LAI LOK FUNG (2C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
LARM GUAN YUET SAMUEL (2C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
LUI SIU HIN ALVIN (2C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Boys (Merit)
YU WAISY (2C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (First)
CHU WING (2A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (Merit)
POON YIN KI MELANIE (2A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (Merit)
NG TSZ YING (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (Merit)
TSANG OI CHI (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (Merit)
TSE WAI SUM (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (Merit)
LEE PUI KI (2B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 2 Girls (Proficiency)
FUNG HO CHI (3C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Boys (Merit)
TAM TSUN KIT (3C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Boys (Merit)
LEE LOK YIN (3F) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Boys (Merit)
OR WAI HUNG (3C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Boys (Third)
TUNG CHEUK YAN CHERRY (3B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Girls (Merit)
SO YEUK TING (3D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Girls (Merit)
PUN MEI YI SHIRLEY (3C) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Girls (Proficiency)
HUI MAN KI (3D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 3 Girls (Proficiency)
HONG CHI KEI (4B) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Boys (Merit)
FONG CHUN YIN ASHLEY (4D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Boys (Merit)
LAU CHEUK CHI (4D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Girls (Merit)
SO OI YU (4E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Girls (Merit)
TANG YEUK HANG (4E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Girls (Merit)
HO PUI YI (4G) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Girls (Merit)
LO SZE CHING (4D) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 4 Girls (Proficiency)
CHOI MICHELLE (5A) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 5 Girls (Merit)
CHAN SHIN KIU (5E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 5 Girls (Merit)
HO TSZ WA (5E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 5 Girls (Merit)
LAU HOI SHUK VIRGINIA (5E) Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 5 Girls (Proficiency)
Chen Cheuk Yin (1A) Solo Verse Speaking Open Age 12 Boys and Girls (First)
CHAN WING LAM (5C) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
CHEUNG HIU YING (5C) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
MUI NOK PUI (5C) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
TSE HEI MAN (5C) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
TSE HEUNG CHING (5C) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
HO WING TUNG ALISON (5D) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
LEUNG JOEY (5D) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
LAM HIU YING (5E) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
LEUNG HOI CHING (5E) Thematic Group Speaking: Own Choice Secondary 4 to 6 Boys and/or Girls (Proficiency)
Participant: Liu Chun Yin (6E)
Kong Ka Yu (6E)
Lui Siu Hang (6E)
Poon Long Hin (6F)
Prize: First Class Honors
Participant: Tsang Pui Yu (6F)
Yu Wai Tung (6F)
Wu Sum Yi (6D)
Prize: Second Class Honors
Participant: Yu Yik Hei (6E)
Yiu Tsz Yan (6F)
Chan Wai Kwan Manalie (6F)
Lo Cheuk Hei Eugene (6D)
Tsang Hin Tung (6F)
So Tsz Hin (6E)
Chan Pak Sam (6D)
Prize: Third Class Honors
Participant: YU WAISY (2C)
Prize: 亞軍 (女子組 - 中學二年級 詩詞獨誦 - 粤語)
季軍 (公開組 韻文及散文獨誦 - 粤語)
Participant: NG WING SHAN (4D)
LEE WING TUNG (4G)
Prize: 冠軍 (中學三、四年級 二人朗誦 - 粤語)
Participant: CHEUNG HO CHING (4A)
KWONG TSZ HIN (4D)
Prize: 冠軍 (中學三、四年級 二人朗誦 - 粤語)
Participant: CHEN CHEUK YIN (1A)
Prize: 冠軍 (男子組 - 中學一年級 詩詞獨誦 - 粤語)
Participant: MA PAK YIN (1B)
MAK HOI TUNG(1B)
Prize: 季軍 (中學一、二年級 二人朗誦 - 粤語)
Participant: KAM WING SUM (3A)
LEE HEI LAM (3E)
Prize: 季軍 (中學三、四年級 二人朗誦 - 粤語)
Participant: CHAN HUEN YAN (5D)
CHENG LAWRENCE PAK LUN (5F)
Prize: 季軍 (中學五、六年級 二人朗誦 - 粤語)
Participant: SO YEUK TING (3D)
Prize: 季軍 (女子組 - 中學三年級 詩詞獨誦 - 粤語)
Participant: OUYANG PEIZHEN (2E)
Prize: 季軍 (女子組 - 中學一、二年級 散文獨誦 - 普通話)