2011-2012 Academic

Year

Prize: Vice President Award
Name: So Tsz Hin
Prize: Vice President Award
Name: Cheng Kwan Lok
Prize: The Medalist in Biology
Name: CHUI Yan Yee
Prize: The Medalist in Biology
Name: Chan Pak Sam
Prize: The Medalist in Biology
Name: Liu Chun Yin
Prize: The Medalist in Biology
Name: Wu Sum Yi
Prize: The Medalist in Chemistry
Name: Tsui Ming Him Melvin
Prize: The Medalist in Chemistry
Name: Wong Chun Kit
Prize: The Medalist in Chemistry
Name: Yip Shing Him
Prize: The Medalist in Mathematics
Name: Yu Wai Tung
Participant Prize
Cheng Kwan Lok (5E) Vice President Award
So Tsz Hin (5E) Vice President Award
Participant Prize
Cheng Kwan Lok (5E) High Distinction
Lau Chung Hang (5E) High Distinction
Lau Chung Him (5E) High Distinction
Leung Tsun Sun (5F) High Distinction
Liu Chun Yin (5E) High Distinction
So Yuen Man (5D) High Distinction
Tsang Hin Tung (5F) High Distinction
Kong Ka Yu (5E) Distinction
So Tsz Hin (5E) Distinction
Tsui Ming Him Melvin (5E) Distinction
Participant Prize
Cheng Kwan Lok (5E) Medal
Yu Wai Tung (5F) Medal
Kong Ka Yu (5E) High Distinction
Leung Tsun Sun (5F) High Distinction
Liu Chun Yin (5E) High Distinction
Tsang Hin Tung (5F) High Distinction
Yu Yik Hei (5E) High Distinction
Yuen Hong Kiu (5F) High Distinction
Chu Pui Yu (5D) Distinction
Koo Hiu Tung (5F) Distinction
Lee Lok Yiu (5D) Distinction
Ling Hau Yin (5C) Distinction
Ma Cheuk Yin (5E) Distinction
Man Cheuk Ki (5D) Distinction
Ng Hiu Ling (5F) Distinction
Tsui Ming Him Melvin (5E) Distinction
Wu Sum Yi (5D) Distinction
Participant Prize
Yip Shing Him (5D) Medal
So Tsz Hin (5E) Medal
Wong Chun Kit (5F) Medal
Cheng Kwan Lok (5E) Medal
Tsui Ming Him Melvin (5E) Medal
Chui Yan Yee (5E) High Distinction
Liu Chun Yin (5E) High Distinction
Leung Wing Sum (5C) High Distinction
Wong Tsz Chun (5C) High Distinction
Lee Lok Yiu (5D) High Distinction
Kong Ka Yu (5E) High Distinction
Lau Chung Him (5E) High Distinction
Lo Cheuk Hei Eugene (5D) High Distinction
Leung Tsun Sun (5F) High Distinction
Tsui Ying Suet (5C) High Distinction
Chan Pak Sam (5D) High Distinction
Lo Cheuk Hei Eugene (5D) High Distinction
Lam Chi Tat (5E) High Distinction
Leung Shuk Hing (5E) High Distinction
Yuen Hong Kiu (5F) High Distinction
Tam Tanya Hoi Yee (5C) Distinction
Man Ho Lai Hilary (5D) Distinction
Wu Sum Yi (5D) Distinction
Yu Yik Hei (5E) Distinction
Tsang Hin Tung (5F) Distinction
Luk Yan Kei Elizabeth (5D) Distinction
Tsang Ka Chun (5D) Distinction
Ma Cheuk Yin (5E) Distinction
Chan Wai Kwan (5F) Distinction
Yu Wai Tung (5F) Distinction
Participant Prize
Chan Pak Sam (5D) Medal
Chui Yan Yee (5E) Medal
So Tsz Hin (5E) Medal
Wu Sum Yi (5D) Medal
Liu Chun Yin (5E) Medal
Hui Chun Hei (5C) High Distinction
Ma Cheuk Yin (5E) High Distinction
Chan Cheuk Yin (5F) High Distinction
Poon Long Hin (5F) High Distinction
Yu Wai Tung (5F) High Distinction
Lo Cheuk Hei Eugene (5D) High Distinction
Tsui Ming Him Melvin (5E) High Distinction
Chan Wai Kwan (5F) High Distinction
Tsang Hin Tung (5F) High Distinction
Yuen Hong Kiu (5F) High Distinction
Ng Chun Hei (5B) Distinction
Cheng Wai Ki Renita (5C) Distinction
Leung Wing Sum (5C) Distinction
Wong Tsz Chun (5C) Distinction
Chan Cheuk Yiu (5F) Distinction
Liu Tsz Yan (5F) Distinction
Kan Chung Hei (5C) Distinction
Lo Hoi Yi (5C) Distinction
Kong Ka Yu (5E) Distinction
Kong Wing Yan (5F) Distinction
Participant Prize
Chan Zhao Cong (4E) High Distinction Excellence
Kwan Anders Chi Chun (3A) High Distinction
Chau Yip Hei Justin (3B) High Distinction
Lok Tsun Ming (3C) High Distinction
Ma Chun Kin (3F) High Distinction
Lo Kai Fung (4C) High Distinction
Tse Cheuk Hei (4C) High Distinction
Yeung Chi Ho (4C) High Distinction
Lai Boris J T (4F) High Distinction
Wu Sum Yi (5D) High Distinction
Yip Shing Him (5D) High Distinction
Leung Tsun Sun (5F) High Distinction
Tsui Koon Chow (3A) Distinction
Chan Pak Hei Justin (3B) Distinction
Hui Lok Yiu (3B) Distinction
Leung Ho Yiu (4C) Distinction
Tam Hoi Man (4C) Distinction
Tse Heung Ching (4C) Distinction
Chan Huen Yan (4D) Distinction
Ng Cheuk Yin (4F) Distinction
Tam Kendrew Long Hang (4F) Distinction
Tsang Hoi Ting (4F) Distinction
Leung Wing Sum (5C) Distinction
So Yuen Man (5D) Distinction
Tsang Ka Chun (5D) Distinction
Chui Yan Yee (5E) Distinction
Lam Chi Tat (5E) Distinction
Lau Chung Him (5E) Distinction
Liu Chun Yin (5E) Distinction
Cheung Ho Pak Neville (5F) Distinction
Liu Tsz Yan (5F) Distinction
Participant Prize
Lai Boris J T (4F) High Distinction
Cheng Kwan Lok (5E) High Distinction
Yuen Hong Kiu (5F) High Distinction
Larm Guan Yuet Samuel (1A) Distinction
Kwok Kit Shun Christian (1B) Distinction
Lee Ka Yu (1B) Distinction
Lui Siu Hin Alvin (1B) Distinction
Tsang Nok Yi (1B) Distinction
Li Yuen Ho (2A) Distinction
Chau Kin Lai Angus (2B) Distinction
Kwan Anders Chi Chun (3A) Distinction
Wong Tsz Long (3C) Distinction
Kwong Tze Ho (4D) Distinction
Chan Zhao Cong (4E) Distinction
Nun Shing Him (4E) Distinction
Chong Lai Yin (5C) Distinction
Shum Leong Kwong (5C) Distinction
Wong Tsz Chun (5C) Distinction
Chan Pak Sam (5D) Distinction
Yip Shing Him (5D) Distinction
So Tsz Hin (5E) Distinction
Chan Cheuk Yin (5F) Distinction
Ip Ho Kiu (5F) Distinction
Leung Tsun Sun (5F) Distinction
Tam Hok Man (5F) Distinction
Yu Wai Tung (5F) Distinction
Chu Wing (1A) Credit
Lai Yu Hin (1A) Credit
Ng Ki Fung Jason (1A) Credit
Sit Yan Yu (1A) Credit
Kwok Kuen Sing (1B) Credit
Kwok Yiu Fung (1B) Credit
Kwok Ue Nam (1D) Credit
Hui Ka Ho (2A) Credit
Lam Ching Yee (2A) Credit
Tam Tsun Kit (2B) Credit
Cheung Ho Ching (3A) Credit
Tsui Koon Chow (3A) Credit
Chan See Chun (3B) Credit
Lee Wing Tung (3B) Credit
Liang Yiling (3C) Credit
Lo Sze Ching (3C) Credit
Ng Hoi Fung (3C) Credit
Tsang Wang Fung (3E) Credit
Leung Siu Ki (3F) Credit
Chiu Chung Hai (4A) Credit
Chan Kei Lam (4C) Credit
Chan Mei Hang (4C) Credit
Ip Pak Yin (4C) Credit
Kwok Kwan Ming (4C) Credit
Lee Sze Yan (4C) Credit
Mui Nok Pui (4C) Credit
Tam Hoi Man (4C) Credit
Tse Cheuk Hei (4C) Credit
Wong Ching Ngar (4C) Credit
Kwan Ho Yin (4E) Credit
Leung Ling Chung (4E) Credit
Li Hoi Man (4E) Credit
Cheng Wai Yiu (4F) Credit
Tam Kendrew Long Hang (4F) Credit
Chan Yu Hin (5A) Credit
Hui Chun Hei (5C) Credit
Kan Chung Hei (5C) Credit
Lo Hoi Yi (5C) Credit
Cheung King Long (5D) Credit
Lee Cheuk Him (5D) Credit
Man Cheuk Ki (5D) Credit
Chui Yan Yee (5E) Credit
Lau Chung Him (5E) Credit
Lee Man Chun (5E) Credit
Leung Shuk Hing (5E) Credit
Lui Siu Hang (5E) Credit
Tsui Ming Him Melvin (5E) Credit
Cheng Chun Yin (5F) Credit
Kong Wing Yan (5F) Credit
Koo Hiu Tung (5F) Credit
Leung Ho Ting (5F) Credit
Wong Tsz Fung (5F) Credit
Participant Prize
Tam Kendrew Long Hang (4F) Third Honour
Cheng Kwan Lok (5E) Third Honour
Lai Boris J T (4F) Honourable Mention
Ng Ka Wai (4C) 2nd Runner-up
Choi Ho Lam (4F) 2nd Runner-up
Ho Kwun Ting (4F) 2nd Runner-up
Lee Siu Ki (4F) 2nd Runner-up
Ho Tsz Kin (5B) 2nd Runner-up
Participant Prize
Keung Ho Ching (3A) 亞軍
Chau Yip Hei Justin (3B) 作家推薦獎
Participant Prize
Chan Zhao Cong (4E) Gold Prize
Lai Boris J T (4F) Gold Prize
Cheng Kwan Lok (5E) Gold Prize
Liu Chun Yin (5E) Gold Prize
Tsui Ming Him Melvin (5E) Gold Prize
Cheng Chun Yin (5F) Gold Prize
Kwan Anders Chi Chun (3A) Silver Prize
Tsui Koon Chow (3A) Silver Prize
Ng Hoi Fung (3C) Silver Prize
Wong Tsz Long (3C) Silver Prize
Lee Sze Yan (4C) Silver Prize
Leung Ling Chung (4E) Silver Prize
Yim Kin Cheong (5C) Silver Prize
So Yuen Man (5D) Silver Prize
Wu Sum Yi (5D) Silver Prize
Yip Shing Him (5D) Silver Prize
Chui Yan Yee (5E) Silver Prize
Kong Ka Yu (5E) Silver Prize
Lam Chi Tat (5E) Silver Prize
Yu Yik Hei (5E) Silver Prize
Leung Tsun Sun (5F) Silver Prize
Yuen Hong Kiu (5F) Silver Prize
Zou Qingyu (2A) Bronze Prize
Chu Weng Hey (2C) Bronze Prize
Lee Chun Hong (3D) Bronze Prize
Tsang Wang Fung (3E) Bronze Prize
Cheung Hiu Ying (4C) Bronze Prize
Chan Huen Yan (4D) Bronze Prize
Kwan Ho Yin (4E) Bronze Prize
Mak Chun Hang (4E) Bronze Prize
Nun Shing Him (4E) Bronze Prize
Tam Kendrew Long Hang (4F) Bronze Prize
Ip Wan Chin (5D) Bronze Prize
Kong Ka Chun (5D) Bronze Prize
Leung Shuk Hing (5E) Bronze Prize
Ma Cheuk Yin (5E) Bronze Prize
Cheung Ho Pak Neville (5F) Bronze Prize
Ng Fook Yee (5F) Bronze Prize
Yu Wai Tung (5F) Bronze Prize
Participant Prize
Cheng Ho Man (2E) Silver Prize
Chau Yip Hei Justin (3B) Merit
Lee Ka Yu (1B) Merit
Participant Prize
Ching Heng (3C) 好書推介網頁設計比賽優異獎
Lo Sze Ching (3C) 好書推介網頁設計比賽優異獎
Lee Pui Kwan (3F) 讀後感寫作比賽(初級組)優異獎
Lee Pui Kwan (3F) 讀後感寫作比賽(初級組)推薦獎
Yip Shing Him (5D) 讀後感寫作比賽(高級組)優良獎
Yip Shing Him (5D) 讀後感寫作比賽(高級組)推薦獎
Chai Sheung Hin (3B) 讀後感寫作比賽(初級組)優良獎
Participant Prize
Wong Phelps Ronald (5A) 亞軍
Chong Wing Yi (2B) 季軍
Leung Wing See (3C) 季軍
Ng Wai Hung (5D) 季軍
Participant Prize
Li Yuen Ho (2A) Second Class Honour Certificate
Zou Qingyu (2A) First Class Honour Certificate
Lui Siu Hin Alvin (1B) Second Class Honour Certificate
Kwok Ue Nam (1D) Second Class Honour Certificate
Li Yuen Ho (2A) Second Class Honour Certificate
Participant Prize
Kwan Anders Chi Chun (3A) Medal and Distinction
Cheng Wai Yiu (4F) Medal and Distinction
Lai Boris J T (4F) Medal and Distinction
Leung Tsun Sun (5F) Medal and Distinction
Hui Ka Ho (2A) Distinction
Leung Yui Long (2A) Distinction
Li Yuen Ho (2A) Distinction
Zou Qingyu (2A) Distinction
Chau Kin Lai Angus (2B) Distinction
Chen June Hon (2C) Distinction
Chiu Hoi Chun (2C) Distinction
Chu Weng Hey (2C) Distinction
Lam Chin Fung (2C) Distinction
Tang Hiu Tung (2C) Distinction
Wong Lok Yi (2C) Distinction
Cheng Ho Man (2E) Distinction
Tsui Koon Chow (3A) Distinction
Chau Kin Chung Keynes (3B) Distinction
Chan Yat Chin (3C) Distinction
Chu Hoi Ching (3C) Distinction
Leung Wing See (3C) Distinction
Lok Tsun Ming (3C) Distinction
Wong Tsz Long (3C) Distinction
Lee Chun Hong (3D) Distinction
Tsang Wang Fung (3E) Distinction
Cheung Hiu Ying (4C) Distinction
Lee Sze Yan (4C) Distinction
Mui Nok Pui (4C) Distinction
Chan Huen Yan (4D) Distinction
Yu Ho Ting (4D) Distinction
Chan Zhao Cong (4E) Distinction
Leung Ling Chung (4E) Distinction
Liu Tsz Fung (4E) Distinction
Mak Chun Hang (4E) Distinction
Nun Shing Him (4E) Distinction
Tse Siu Kwan (4E) Distinction
Tam Kendrew Long Hang (4F) Distinction
Shum Leong Kwong (5C) Distinction
Kong Ka Chun (5D) Distinction
Lee Cheuk Him (5D) Distinction
So Yuen Man (5D) Distinction
Yip Shing Him (5D) Distinction
Cheng Kwan Lok (5E) Distinction
Chui Yan Yee (5E) Distinction
Kong Ka Yu (5E) Distinction
Leung Shuk Hing (5E) Distinction
Liu Chun Yin (5E) Distinction
Ma Cheuk Yin (5E) Distinction
Tsui Ming Him Melvin (5E) Distinction
Yu Yik Hei (5E) Distinction
Cheng Chun Yin (5F) Distinction
Cheung Ho Pak Neville (5F) Distinction
Ng Fook Yee (5F) Distinction
Yu Wai Tung (5F) Distinction
Yuen Hong Kiu (5F) Distinction
Participant Prize
Wong Tsz Long (3C) Gold Prize
Ng Tsz Wai (1A) Silver Prize
Tsang Nok Yi (1B) Silver Prize
Kwok Ue Nam (1D) Silver Prize
Hui Ka Ho (2A) Silver Prize
Tsang Wang Fung (3E) Silver Prize
Lai Boris J T (4F) Silver Prize
Liu Chun Yin (5E) Silver Prize
Lee Wai Chau (1A) Bronze Prize
Chau Kin Lai Angus (2B) Bronze Prize
Wong Lok Yi (2C) Bronze Prize
Wei Wai Chi (3C) Bronze Prize
Chan Zhao Cong (4E) Bronze Prize
Cheng Kwan Lok (5E) Bronze Prize
Participant Prize
Li Yuen Ho (2A) First Class Honour
Cheung Yan Wai (1B) Second Class Honour
Lee Ka Yu (1B) Second Class Honour
Lui Siu Hin Alvin (1B) Second Class Honour
Tsang Nok Yi (1B) Second Class Honour
Kwok Ue Nam (1D) Second Class Honour
Hui Ka Ho (2A) Second Class Honour
Zou Qingyu (2A) Second Class Honour
Chu Weng Hey (2C) Second Class Honour
Chau Kin Lai Angus (2B) Third Class Honour
Lam Chin Fung (2C) Third Class Honour
Participant Prize
Lo Sze Ching (3C) Solo Verse Speaking 1st Prize
Lui Siu Hin Alvin (1B) Dramatic Duologue 2nd Prize
Fung Ho Chi (2C) Dramatic Duologue 2nd Prize
Yu Waisy (1A) Solo Verse Speaking 2nd Prize
Hui Chun Fui (1D) Solo Verse Speaking 2nd Prize
Lau Cheuk Chi (3C) Solo Verse Speaking 2nd Prize
Tong Sin Ching (1C) Dramatic Duologue 3rd Prize
Ng Tsz Ying (1C) Dramatic Duologue 3rd Prize
Li Yin Ting (2F) Solo Verse Speaking 3rd Prize
Hui Man Ki (2C) Solo Verse Speaking 3rd Prize
Lau Nap Ki (3C) Solo Verse Speaking 3rd Prize
Cheung Hiu Ying (4C) Thematic Group Speaking 3rd Prize
Mui Nok Pui (4C) Thematic Group Speaking 3rd Prize
Leung Hoi Ching (4E) Thematic Group Speaking 3rd Prize
Lam Hiu Ying (4E) Thematic Group Speaking 3rd Prize
Tse Hei Man (4C) Thematic Group Speaking 3rd Prize
Ho Wing Tung Alison (4D) Thematic Group Speaking 3rd Prize
Participant Prize
Tsang Wang Fung (3E) Third Class Honour Certificate
Wong Tsz Long (3C) Third Class Honour Certificate
Participant Prize
Cheng Ho Man (1C) Gold Prize
Participant Prize
Cheng Kwan Lok (4E) Gold Prize
Participant Prize
Tsang Tsz Hei (7C) 預科組即席演講項目(決賽)總亞軍
Participant Prize
Tam Ying Ying (5C), Yip Pui Yin (5C) 二人朗誦 - 粤語 (冠軍)
Tsang Nok Yi (1B), Yeung Ka Ki (1B) 二人朗誦 - 粤語 (冠軍)
Yu Waisy (1A) 女子組詩詞獨誦 - 粤語 (冠軍)
Yu Waisy (1A) 女子組散文獨誦 - 粤語 (冠軍)
Lau Pui Yat (5D) 男子組詩詞獨誦 - 粤語 (冠軍)
Lee Hei Lam (2E) 女子組詩詞獨誦 - 粤語 (亞軍)
Lai Yuen Lam (2F), Lau Sui Sum (2F) 二人朗誦 - 粤語 (季軍)
Cheung Ho Ching (3A), Kwong Tsz Hin (3A) 二人朗誦 - 粤語 (季軍)
Chan Huen Yan (4D), Cheng Lawrence Pak Lun (4F) 二人朗誦 - 粤語 (季軍)
Kan Chung Hei (5C), Shum Leong Kwong (5C) 二人朗誦 - 粤語 (季軍)
Ho Wai Chu (1C) 女子組散文獨誦 - 普通話 (季軍)
Tsang Pui Wing (1C) 女子組散文獨誦 - 粤語 (季軍)
Chan Hiu Tung (2F) 女子組散文獨誦 - 粤語 (季軍)
Pak Shuk Wai (3A) 女子組詩詞獨誦 - 普通話 (季軍)
Chu Wing (1A) 女子組詩詞獨誦 - 粤語 (季軍)
Kam Wing Sum (2A) 女子組詩詞獨誦 - 粤語 (季軍)
Yu Waisy (1A) 公開組韻文及散文獨誦 - 粤語 (季軍)